İmei nedir ve ne işe yarar ? | Virüs Temizleme
Virüs Temizleme

İmei nedir ve ne işe yarar ?

17.02.2018
43

Merhabalar, öncelikle imei nedir sorusunu cevaplayalim. imei (international mobile equipment identity) yani uluslararası mobil ekipman kimliği demektir. Adından da anlaşılacağı üzere imei bir nevi telefonumuzun tc kimlik numarasıdır.
15 haneden oluşmaktadır.ilk 6 rakam tip onayı kodudur. bu 6 rakamin ilk ikisi telefonun üretimine onayın verildiği ülkenin kodudur. sonraki iki rakam telefonun markasını gösterir mesela nokia telefonlarda bu rakam 30 dur. sonraki 6 rakam ise telefona has serial numarasıdır. son rakam ise genellikle 0 dir.

imei ne işe yarar ?

siz cep telefonunuzu açtıktan sonra telefonunuz sebekeye bu imei numarasını gonderir. Şebeke elindeki imei numara listesine göre kontrol ederek telefonunuz ile arama yapip yapamayacaginiza karar verir. imeiniz kara listede mi gri listede mi yoksa normal bir imei mi bu soru yanıt bulur.

Sponsorlu Bağlantı

imei numaraniz kopyalanmış ise bu  yaziyi , eski telefonunuzun imeisini yenisine aktarmak için bu yazıyı , unuttugunuz ya da kaybettiginiz imei numarasini bulmak için neler yapilacagini öğrenmek istiyorsanız bu yaziyi okuyabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantı
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm hakları sonsuza kadar bir cam şişede saklıdır.